Vilket 60-tal!!


Vilket 60-tal!!

Vårterminens elevshow ”60-tal” bjöd på fantastiska dansuppvisningar när dansarna släppte loss.
Vi fick förutom de förknippade popartisterna Elvis Presley & The Beatles se ”familjen Flinta”, ”Saltkråkan”, ”Pippi Långstrump” & ”James Bond” på ”svart/vit TV”. Vi var med om att ”landa på månen”, ”bilarna övergick till höger trafik” & den moderna ”varmluftsballongerna” började flyga. Då skolgången blev obligatorisk för alla barn, gav ”Sommarlov” kanske mer tid för lek med ”Lyckotroll” & Hippie kulturen tog fart!

STORT TACK alla dansare, publik & medarbetare som förgyllde lördagens elevshower!
Ni är fantastiska!

Beställning av ”60-tal” på DVD, skickas via info@dansskolan.com före 6/5 för upphämtning & betalning på dansskolan fr.o.m. onsdagen den 13/5.
Pris: 199:-/st.

Tack för den här terminen och välkommen åter till höstens kursstart från 23/ 8-2015.

Trevlig sommar!

Nerikes Dansinstitut